Úvodní stránka > Aktuality > 72. výročí ukončení druhé světové války a osvobození města Ořechov

72. výročí ukončení druhé světové války a osvobození města Ořechov

U příležitosti 72. výročí ukončení druhé světové války a osvobození města Ořechov se v sobotu 22. dubna 2017 v blízkosti ořechovského kostela na čestném pohřebišti uskutečnila pietní vzpomínková akce k uctění památky bezmála patnácti set padlých.

 

Obec Ořechov se nachází na strategickém vyvýšeném místě, ze kterého bylo možné ostřelovat Brno. Z tohoto důvodu se Němci rozhodli k této obci soustředit značné síly a bitva o jinak zanedbatelnou obec se stala jednou z největších na jižní Moravě.

Právě u kostela, v místě nejtěžších bojů, bylo po válce vybudováno pohřebiště Rudé armády, kde bylo pohřbeno 1452 vojáků a důstojníků, kteří v posledních dnech války položili své životy při osvobozování jižní Moravy. Jejich památku, spolu s představiteli Ořechova a okolních obcí, zástupci armády České republiky, organizací bojovníků za svobodu a dalších občanských iniciativ, uctili položením květin hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek a atašé generálního konzulátu Ruské federace v Brně Sergej Mityaev.

Za Krajské vojenské velitelství Brno se pietní vzpomínky zúčastnila mjr. Ing. Andrea Krobotová.

 

Fotogalerie

Nahoru