Úvodní stránka > Aktuality > Brno si připomnělo 72. výročí osvobození

Brno si připomnělo 72. výročí osvobození

Příslušníci Krajského vojenského velitelství se zúčastnili pietní vzpomínky konané ve středu 26. dubna dopoledne na čestném pohřebišti brněnského Ústředního hřbitova u příležitosti 72. výročí osvobození města Brna vojsky 2. ukrajinského frontu a rumunské armády.

Představitelé města Brna, příslušníci Krajského vojenského velitelství v Brně, Univerzity obrany, zástupci spolků a organizací sdružující zejména válečné veterány a další hosté při této příležitosti za doprovodu vojenské hudby Olomouc položili věnce a kytice na čestném pohřebišti, které bylo vybudováno v roce 1946 po soustředění exhumovaných hrobů příslušníků sovětské armády padlých v ulicích města Brna. Vzpomínkový program zakončila čestná salva a státní hymna České republiky.

Útok na jižní Moravu, nazvaný jako Bratislavsko-brněnská operace, byl zahájen 25. března 1945, kdy byla překročena řeka Hron a likvidován odpor Němců severně i jižně od Dunaje. Rozkaz ke generálnímu útoku na Brno dal 23. dubna 1945 maršál Malinovski. O tři dny později zavlála na Zemském domě na Žerotínově náměstí československá vlajka a německá posádka na Špilberku se vzdala. Do večera bylo Brno kromě severních předměstí osvobozeno.

Sovětské ztráty v brněnské části operace 2. ukrajinského frontu činily 21 787 zraněných a na osm tisíc padlých. Rumunská královská armáda měla v bojích u Brna 68 padlých a zemřelých v brněnských nemocnicích. Válkou byla zasažena více než polovina staveb v Brně. Město bylo zavaleno sutinami, bez vody, elektřiny a plynu. Obětí na životech z řad obyvatel města bylo přes dvanáct set.

Fotogalerie

Nahoru