Den boje za svobodu a demokracii - 17. listopad

Brno, památník tří odbojů
  • 18.11.2020
  • Emil Kamenský

K datu 17. listopadu se váží hned dvě události, které od sebe dělí přesně 50 let. 17. listopadu 1939 byly nacisty uzavřeny vysoké školy. O 50 let později, tedy v 17. listopadu1989, zase proběhly studentské protesty na Národní třídě v Praze, které vedly k pádu komunistického režimu.17. listopad 1939 je také známý jako Mezinárodní den studentstva. Den, který odkazuje na události v tehdejším protektorátu Čechy a Morava.

Protiokupační nálada ve společnosti vyvrcholila po pohřbu studenta lékařské fakulty UK Jana Opletala, který se konal 15. listopadu. Jan Opletal byl postřelen nacisty při demonstraci k 21. výročí vzniku Československa a na následky střelného zranění 11. listopadu zemřel.

Tyto události vedly k protiokupačním protestům, na které reagoval Adolf Hitler 17. listopadu uzavřením všech českých vysokých škol. Následovalo zatýkání mezi studenty, 9 studentů, kteří podle Němců stáli v čele studentských organizací, bylo popraveno. Přes tisíc studentů bylo odvezeno do koncentračního tábora Sachsenhausen, poblíž města Oranienburg, 25 kilometrů od centra Berlína.

 

17. listopad 1989, den, kdy v Praze začala sametová revoluce.

Na Albertově se 17. listopadu u sídla lékařské fakulty UK sešlo několik tisíc studentů, aby si připomněli události, které se staly v roce 1939. Na začátku klidná připomínka půlstoletí starých událostí se změnila v demonstraci proti tehdejšímu režimu. K večeru na Vyšehradě demonstrace oficiálně skončila, většina však chtěla v protestech pokračovat cestou do centra na Václavské náměstí.

Dav protestujících byl odkloněn policií a vydal se k Národnímu divadlu a pokračoval na Národní třídu. Policejní kordon zastavil demonstranty u obchodního domu Máj v ulici Na Perštýně, obklíčil je a uzavřel postranní ulice.

Následný tvrdý zásah zarezonoval v celé společnosti, která se rozhodla vzepřít dosavadnímu totalitnímu režimu a tak začala sametová revoluce, která vedla k rozsáhlým změnám ve společnosti. Nakonec 24. listopadu odstoupilo vedení komunistické strany a 29. listopadu se stal prezidentem ČSSR Václav Havel.

Odkaz 17. listopadu 1939 a 1989 si připomnělo také Krajské vojenské velitelství Brno. Jeho zástupci položili kytici u památníků v Brně a Břeclavi a vzdali tak úctu všem, kteří se o svobodu a demokracii zasloužili.

 

V textu byl využit článek Daniela Severy, redaktora webu Seznam Zprávy.

Fotogalerie