Úvodní stránka > Aktuality > Město Znojmo vzpomnělo na bojovníky i oběti druhé světové války

Město Znojmo vzpomnělo na bojovníky i oběti druhé světové války

Převzato z internetových stránek města Znojma:

V den státního svátku 8. května si třiasedmdesátileté výročí od konce druhé světové války připomněli také ve Znojmě. Na městském hřbitově se sešli zástupci vedení města, zástupci Českého svazu bojovníků za svobodu, členové různých spolků a sdružení a také četní hosté. Mezi hosty byl i generální konzul Ruské federace v Brně Alexander Nikolaevich Budaev.

Úvodního projevu se ujal starosta Znojma Jan Grois. Připomněl hrůzy druhé světové války i klíčovou úlohu našich spojenců, domácího a zahraničního odboje i Rudé armády, která osvobodila Znojmo. „Vzpomeňme proto společně na ty, kteří bojovali za naši zemi, a poděkujme jim. Díky jejich hrdinství můžeme pokračovat v myšlenkách zakladatelů samostatného československého státu – v myšlenkách svobody a demokracie,“ uvedl starosta Grois.

Včerejší pietní akt se těšit velkému zájmu veřejnosti. „Děkuji vám všem, že jste přišli u příležitosti státního svátku Dne vítězství uctít památku obětí druhé světové války,“ řekl proto na závěr starosta Grois ve svém projevu.

Bojovníky i oběti druhé světové války připomněl ve svém projevu také generální konzul Ruské federace v Brně Alexander Nikolaevich Budaev. „Chtěl bych poděkovat městu Znojmu a všem, kdo udržují památku na hrdiny druhé světové války a památku padlých Rudoarmějců,“ uvedl Budaev.

Slova se ujala i zástupkyně Českého svazu bojovníků za svobodu Vratislava Skřivánková. Pietní akt pokračoval v komornějším duchu na Mariánském náměstí, kde byly kladeny věnce a květiny k soše Rudoarmějce. Na obou místech zazněly státní hymny.

Za Krajské vojenské velitelství se vzpomínkového aktu zúčastnila prap. Ing. Hana Mátlová.

Foto: město Znojmo

Fotogalerie

Nahoru