Úvodní stránka > Aktuality > Pietní akt pohřbu ostatků sovětského válečného letce v Hodoníně

Pietní akt pohřbu ostatků sovětského válečného letce v Hodoníně

Dne 17. května 2017 proběhl v Hodoníně na místním hřbitově v místech, kde se nachází hromadný hrob padlých vojáků Rudé armády, pietní akt pohřbu ostatků majora Ivana Stěpanoviče Nikolajeva. 

Pietního aktu položením věnců a kytic a připomenutím si této události se zúčastnili jeho exelence velvyslanec Ruské federace v České republice s představiteli ruského diplomatického sboru, zástupci Krajského vojenského velitelství v Brně, hlavní představitelé města Hodonína a mnoho dalších spolků a organizací. Sovětský válečný letec dvoumístného bitevníku Iljušin IL-2 gardový major Ivan Stěpanovič Nikolajev byl při osvobozování našeho státu sestřelen německou armádou dne 11. dubna 1945 v katastru obce Lanžhot na Břeclavsku. Na hodonínském hřbitově ale byly pod jeho jménem uloženy ostatky Filipa Alexejeviče Čuprova, střelce ze zadní části Iljušinu. Jeho pravé ostatky byly nalezeny až v říjnu roku 2015 Nadací letecké historické společnosti ve Vyškově. Po ověření pravosti jeho ostatků pak nestálo v cestě nic, aby byl konečně po 72 letech důstojně a se všemi vojenskými pocty pohřben na městském hřbitově v Hodoníně po boku svých vojenských druhů a spolubojovníků padlých při osvobozování naší vlasti.

Za Krajské vojenské velitelství se tohoto pietního aktu zúčastnili ředitel KVV Brno plk. gšt. Ing. Luděk Lacina a starší pracovník štábu prap. Libor Valda.

Fotogalerie

Nahoru