Poslední rozloučení s válečným hrdinou brigádním generálem Liškutínem

1._pohreb_general_liskutin.jpg
  • 21.4.2019
  • Emil Kamenský

V sobotu 13. dubna se na hřbitově ve Šlapanicích u Brna konal pohřeb s vojenskými poctami brigádního generála Miroslava Liškutína. S veteránem 2. světové války se přišly rozloučit desítky lidí včetně dalších veteránů i příslušníků Armády ČR.Válečný hrdina, brigádní generál Miroslav Liškutín, se narodil 23. srpna 1919 v Jiříkovicích u Brna. V srpnu 1938 vstoupil do československé armády. Po vyhlášení protektorátu odešel za hranice a v Anglii byl přijat do řad britského Královského letectva (RAF), kde se přímo účastnil bojů a v rámci 312. a 313. československé stíhací perutě nalétal 465 operačních hodin a asi 130 letů nad nepřátelským územím. Tím se zařadil mezi naše nejvíce bojově nasazované stíhací piloty během 2. světové války.

Po únoru 1948 zatykač

V srpnu 1945 se vrátil do Československa a působil ve funkci náčelníka štábu na letišti v Brně-Slatině. Po únoru 1948 na něj ale komunistický režim vydal zatykač a generál Liškutín tak musel opět uprchnout do Anglie, kde na něj čekala manželka a dvě děti. Nastoupil ke Královskému letectvu, kde sloužil až do roku 1962.

Brigádní generál Miroslav Liškutín zemřel 19. února 2018 ve Velké Británii a nyní se, na své výslovné přání, opět vrátil zpět do rodné země. Na jeho poslední cestě jej vyprovodili členové rodiny, náčelník Vojenské kanceláře prezidenta republiky generálmajor Jan Kaše, ředitel Krajského vojenského velitelství Brno plukovník gšt. Radek Černý, další zástupci Armády České republiky, představitelé obcí Jiříkovice a Šlapanice a také jeho spolubojovník z řad RAF, generálmajor Emil Boček.

Vzdušné síly AČR se s leteckým esem symbolicky rozloučily přeletem dvou letounů JAS 39 Gripen. Kromě pozvaných smutečních hostů přišlo vzdát úctu válečnému hrdinovi, jihomoravskému rodákovi a patriotovi dalších více než 300 občanů rodných Jiříkovic, Šlapanic a dalších okolních obcí regionu.

Fotogalerie