Brněnští záložáci pomáhali svému regionu

pomoc_s_odstranovanim_nasledku.jpg
  • 4.8.2021
  • Emil Kamenský

Ve čtvrtek 24. června 2021 se během několika málo minut otočil několika stovkám domácností na Břeclavsku a Hodonínsku život vzhůru nohama. Přes obce v tomto regionu se prohnal do té doby u nás málo vídaný meteorologický jev, tornádo. A jeho síla byla devastující. Především pět vinařských obcí najednou vypadalo jako po několikaleté válce. Mnozí obyvatelé přišli během chvíle o svoje domy i o svůj veškerý majetek. Do pomoci se prakticky ihned zapojili také příslušníci Pěší roty aktivní zálohy Krajského vojenského velitelství Brno. Pomáhat se vším, co bylo třeba, dorazili už 12 hodin po řádění hurikánu. Na místě pak zůstali několik týdnů a to vše dobrovolně a v rámci svého volného času.

Vazba na konkrétní region je u pěších rot aktivní zálohy zřejmá. Příslušníci těchto jednotek se připravují na plnění úkolů především na území svého kraje. Brněnská rota patří k těm nejpočetnějším a její příslušníci pochází ze všech koutů Jihomoravského kraje. Proto jim nebylo lhostejné takové neštěstí, která se na konci června právě na jižní Moravě odehrálo. Během pár hodin se jich několik desítek dalo dohromady a vyrazili přímo na místo. V prvních hodinách se zapojili hlavně do odklízení trosek a sutin zničených domů a začali s opravou především poničených střech.

V průběhu následujících dní pak pomáhali také se správou skladů materiálu v jednotlivých obcích a fungovali jako podpora kontaktních bodů krizového štábu Jihomoravského kraje v zasažených oblastech. Při všech těchto činnostech se uplatnily především zkušenosti brněnských záložníků z jejich civilních profesí.


„Byl jsem na vhodném místě, kde bylo něco platné moje civilní povolání stavebního technika. Ukázalo se, že právě díky velkému množství profesí, které u naší jednotky máme, jsme mohli o to pružněji reagovat a velmi rychle pomoct se vším, co bylo potřeba,“ popsal svoje zkušenosti desátník Libor Čermák, zástupce velitele pěšího družstva. 

Díky pomoci složek IZS i dobrovolníků se podařilo za několik týdnů udělat obrovský kus práce a měsíc po tragédii jsou obce k nepoznání od prvního rána, kdy se ukázal skutečný rozsah tragédie. Každý, kdo na místě pomáhal, však nikdy nezapomene nejen pohled na zkázu všude kolem, ale také na příběhy místních lidí. 

„Úplně první silný zážitek byl, když jsme šli od obecního úřadu dolů do vsi. Po kostel se zdálo být vše docela v pohodě a říkal jsem si, že těch pár střech dáme hned dohromady. Ale od kostela dolů to bylo strašné, otřesné. Tak nějak jsem si představoval území po náletu za druhé světové války. Těch dalších zážitků je spousta. Nezapomenu na pána, který tam stál s motorovou pilou a plakal, že zrovna pořezal 1 000 hlav vinohradu. Nezapomenu také na paní, která asi v záchvatu zoufalství začala umývat okna, ale žádná tam nebyla nebo na starší pár, který začal vyrývat česnek, když jim vojáci dokončili zakrývání střechy a oni prostě nechtěli jen sedět a myslet na tu hrůzu kolem, rekapituluje svoje zážitky rtn. Vítězslav Celý, velitel pěšího družstva. 

Brněnští aktivní záložníci se tak opět při pomoci zařadili po bok svých profesionálních kolegů a dokazují, že smysl pro odpovědnost, snaha pomáhat a být tam, kde je potřeba, jim rozhodně není cizí. 

 

Fotogalerie