Vojáci a záložáci trénovali odvody nanečisto

1._stredisko_odvodniho_rizeni_kvv_brno.jpg
  • 8.6.2022
  • Emil Kamenský

Přestože odvod v praxi si už mnoho z nás nepamatuje, branná povinnost nezanikla vstupem do NATO ani profesionalizací Armády České republiky. Branná povinnost pro naše občany ve věku od 18 do 60 let stále platí. V případě ohrožení státu nebo válečného stavu může vláda proces opět spustit tak, jak si ho pamatujeme z dob základní vojenské služby. Resort obrany musí disponovat odborníky, kteří tuto praxi znají a orientují se i ve všech souvisejících procesech.Na konci května proto proběhl v gesci Velitelství teritoria na Univerzitě obrany jeden z řady kurzů odvodního řízení. Záložníci z oddělení odvodního řízení a profesionální vojáci z oddělení obranných příprav krajských vojenských velitelství (KVV) se tu naučili připravit a také prakticky provést odvod občanů, kteří by k němu byli povoláni. 

„V kurzu byli zkušenější „odvodáři“ i nováčci, bylo proto trochu složitější přizpůsobit výuku tak, aby byla užitečná pro všechny,“ vysvětloval lektor Peter Gulyáš, odborník z KVV Brno, který mnohokrát odvodní řízení řídil a několikrát ročně vede přednášky a ukázky na toto téma pro účastníky kurzů na Univerzitě obrany. Školení bylo týdenní, rozdělené do dvou částí. Teoretická část proběhla na univerzitě a praktická v prostorách KVV Brno. 

V první části se účastníci seznámili s celým procesem odvodního řízení, od vydání nařízení vlády, přes kalkulaci počtu osob na jednotlivé odvodní komise, zpracování žádostí o zabezpečení lékařů a zdravotního personálu, až po vytisknutí jmenných seznamů a povolávacích rozkazů. 

Ve druhé si pak vyzkoušeli praxi na improvizovaném místě odvodního řízení. „Vojáci tu získali reálnou představu, jak celý proces probíhá. Viděli vstupní administraci, lékařskou prohlídku i finální vydání rozhodnutí o schopnosti či neschopnosti vykonávat vojenskou činnou službu,“ dodal Peter Gulyáš. 

Přínos těchto praktických ukázek oceňují především vedoucí oddělení odvodních řízení KVV, kteří by případně organizovali a prováděli odvodní řízení v rámci svých územních obvodů. „Praktická část mi umožnila vidět celý proces v souvislostech a vše si krok po kroku vyzkoušet. Třeba i řešení problematických situací, jako neúplné doklady odvedených občanů nebo jejich nepřiměřené chování,“ zhodnotil přínos kurzu vedoucí oddělení odvodního řízení KVV Plzeň major Jindřich Plescher.

Fotogalerie