Úvodní stránka > Aktuality > Vzpomínkové setkání ke 22. výročí úmrtí podporučíka Luďka Zemana

Vzpomínkové setkání ke 22. výročí úmrtí podporučíka Luďka Zemana

Dne 3. srpna 2017 se v Hodoníně uskutečnil pietní akt ke 22. výročí úmrtí podporučíka Luďka Zemana. Vzpomínková akce byla organizována městem Hodonín a Krajským vojenským velitelstvím (KVV) Brno.

 

Účastníci setkání společně vzpomenuli před hodonínskou radnicí na události roku 1995, ke kterým tehdy došlo několik set kilometrů jižně od hranic naší vlasti, a uctili tak památku jednoho z novodobých válečných veteránů Armády České republiky. Luděk Zeman, jako příslušník 2. praporu mírových sil v rámci mise Organizace spojených národů UNCRO pro Chorvatsko, plnil svůj úkol na pozorovacím stanovišti Tango 23, které bylo součástí 72 kilometrů dlouhé dělící linie mezi znesvářenými stranami, chorvatskou a srbskou. Toto stanoviště se však stalo jedním z terčů útoku chorvatských jednotek a dopadnuvší minometný granát způsobil, že Luděk Zeman, stejně tak jako jeho kolega a „kamarád ve zbrani“ Petr Valeš, svým zraněním po tomto útoku podlehli…

 

Psal se 5. srpen 1995 a oba vojáci Armády České republiky, a s nimi i další zranění, svým dílem chtěli tehdy přispět k tomu, aby se mezi země bývalé Jugoslávie vrátil mír. Nejen historicky, ale zejména pro naši přítomnost a budoucnost je nezbytné vědět, kam vedou, jako v tomto případě, etnická nenávist a nacionalismus, které přinášejí netoleranci, krutost, ztrátu lidské důstojnosti a v konečném důsledku třeba i svobody a základních životních hodnot, lidský život nevyjímaje.

 

Ředitel KVV plukovník gšt. Radek Černý ve svém vystoupení řekl: „Vyjadřujeme dnes úctu člověku, který v maximální možné míře dostál významu slov vojenské přísahy. Lidé jako podporučík Luděk Zeman jsou reální novodobí hrdinové a jako takoví si zaslouží společenské uznání, zaslouží si vyšší povědomí společnosti o svých osudech a také o nelehkém údělu svých rodin.“

 

Do dnešního dne se do pozorovatelských misí OSN, zahraničních vojenských koaličních operací a operací Severoatlantické aliance zapojilo přes třináct tisíc výjimečných mužů a žen, kteří pod českou vlajkou působili a působí na mnoha místech dnešního neklidného světa. Nezištně nasazovali a nasazují svůj život za uchování či nastolení míru, za lepší svět, svobodu a spravedlnost, přičemž 23 z nich za to, bohužel, zaplatilo cenu nejvyšší.

 

Vzpomínkového setkání v Hodoníně se zúčastnila senátorka Parlamentu ČR Anna Hubáčková, poslanec Parlamentu ČR Josef Uhlík, starosta města Hodonína Milan Lúčka, místostarostové a zástupci vojenských profesních spolků. Za KVV Brno vyjádřili úctu padlému novodobému válečnému veteránovi podporučíku Luďku Zemanovi a jeho přítomné matce ředitel KVV plukovník gšt. Radek Černý a praporčice Michaela Švihlová (do hodnosti podporučíka byl Luděk Zeman v roce 1995 povýšen „in memoriam“, byly mu uděleny Čestný pamětní odznak „Za službu míru“ a medaile „Za hrdinství“).

 

Fotogalerie

Nahoru